Jak podać kotu tabletkę?

jak podać kotu tabletkę

Jest to bardzo częsty problem każdego posiadacza kota, że przychodzi moment kiedy należy podać kotu tabletkę. Jak to zrobić aby nasz pupil w całości ją połknął i nie wypluł?

Na pewno nie jest to nic łatwego i każdy kto posiada kota mierzył się już takim zadaniem. Podawanie tabletki dla kota można porównać z ciężką pracą, która musi być wykonana zdecydowanie oraz szybko. Bardzo dobrze obrazuje tą czynność cytat:

Bierzemy pigułkę, drugą ręką trzymamy dużą ścierkę z wystającą po jednej stronie wściekła głową kota. Trzecią ręką rozwieramy małe szczęki, wciskamy pigułkę, zaciskamy pyszczek, a czwartą ręką łaskoczemy w gardło, aż cichy odgłos przełykania zaświadczy, że tabletka poszła w dół.
Chcielibyście.
Nie poszła w dół. Ponieważ skierowała się w bok. Prawdziwe koty mają ukryte pod policzkami sakwy, przeznaczone specjalnie na takie rzeczy. Prawdziwy kot może wziąć pigułkę, zjeść coś, a potem wypluć ją trochę wilgotną z dźwiękiem, który – gdyby działo się to w komiksie – prawdopodobnie zostałby opisany jako „ptfuj!”.

„Kot w stanie czystym” – Gray Jolliffe, Terry Pratchett

Podawanie tabletki bezpośrednio do pyszczka kota

Na pewno jest to jedno z rozwiązań, ale raczej mało skuteczne. Często przy tego typu praktykach kot zaczyna się dusić oraz wypluwa już namokniętą tabletkę. Taka pigułka zaczyna robić się wilgotna i często nadaje się tylko do wyrzucenia.

Więc jak podać kotu tabletkę, aby ten sposób był skuteczny? Jeśli już zdecydowaliśmy się na takie działanie, to faktycznie najlepiej kota jest owinąć ręcznikiem lub kocem i wtedy na siłę, naciskając dwoma palcami na żuchwę wcisnąć tabletkę do pyszczka. Na pewno minusem tej metody jest to, że muszą być dwie osoby oraz nie jest ona delikatna.

Podawanie tabletki w mokrej karmie

Z pewnością ta metoda należy do najczęstszych i należy przyznać, że jest najskuteczniejsza. Samo podawanie tabletki w mokrej karmie na pewno jest bardziej skutecznie aniżeli poprzednia metoda. Należy przyznać, że w takiej sytuacji bierzemy tabletkę, oraz w kawałek mięsa ją wtykamy i wkładamy z powrotem do jedzenia.

Pamiętajmy przy tym, że nasz kot na pewno nie da tak łatwo się oszukać. Jeśli już korzystamy z tej metody podawania tabelki kotu to również dobrze ją zamaskujmy. Jak podać kotu tabletkę w karmie mokrej? Myślę, że już teraz to wiemy.

Właśnie przy takiej sytuacji zdecydowanie mamy najwięcej szans powodzenia, że nasz kot połknie tabletkę i przy okazji nie będzie na nas obrażony. Najczęściej tak podaje się tabletki na odrobaczanie, które w końcu kot musi przyjmować regularnie. Bardzo wysokiej jakości są tabletki na odrobaczanie firmy Bayer:

Podawanie tabletki dla kota na sierść

Jest to również sposób, który jak najbardziej może się udać, gdyż z natury nasze koty są czyste. Na pewno już nie raz zauważyliśmy jak kot się liże i w takiej sytuacji możemy to wykorzystać.

Wystarczy tabletkę dla kota sproszkować, oraz rozrobić z wodą lub np. galaretką z mokrej karmy. Tak uzyskaną konsystencję należy nałożyć na łapę kota i poczekać, aż zacznie się wylizywać. Tego typu sposób jest popularny gdyż również możemy tak nakładać różnego rodzaju pasty dla kotów na odkłaczanie. Bardzo dobre efekty możemy uzyskać po skorzystaniu z poniższej pasty na odkłaczanie.

Na pewno teraz pytanie: jak podać kotu tabletkę? nie będzie już takie niejasne i w końcu nauczymy się to robić profesjonalnie. Pamiętajmy, że nasz kot to jest zwierzak, który wie kiedy coś mu nie smakuje to nie będzie tego jadł. Właśnie dlatego podawanie kotu tabletki powinno być zawsze zdecydowane oraz szybkie.

Możliwość komentowania została wyłączona.