Jak nauczyć kota korzystać z kuwety ?
Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Czy jest to w ogóle konieczne? Przygarniając kota opiekun musi zdawać sobie sprawę z tego, że konieczne jest wpojenie mu podstawowych nawyków umożliwiających wspólną egzystencję. Przede wszystkim należy do nich nauka załatwiania potrzeb fizjologicznych w kuwecie. W jaki sposób najbardziej efektywnie podejść do tematu?
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety ?
Kociaki, które mają okazję przebywać w pierwszych tygodniach życia z matką, przejmują od niej nawyki higieniczne. W naturalny sposób, poprzez obserwację, uczą się korzystać z kuwety. Nieco inaczej mają się sprawy z małymi kotkami, które zostały odłączone od matki przed pobraniem pierwszych lekcji higieny. W takim przypadku opiekun musi sam zatroszczyć się o naukę. Jeśli dorosły, dotychczas mieszkający na ulicy kot sika poza kuwetą, nauka przebiega podobnie.
Koty posiadają instynktowny odruch zakopywania odchodów, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że nowy mieszkaniec sam zainicjuje korzystanie z kuwety! Oczywiście, konieczne jest zapewnienie ku temu warunków. Jeśli mieszkanie jest duże, dobrym pomysłem byłoby tymczasowe zamknięcie części pokoi, tak aby kot miał kuwetę w zasięgu wzroku. Mimo wszystko musi mieć pole manewru, nie można przesadnie ograniczać mu przestrzeni. Na początku można zaopatrzyć się nawet w dwie kuwety, żeby kot mógł szybko do jednej z nich dotrzeć. Podczas nauki lepiej wybrać odkryte modele, zwłaszcza w przypadku kociąt – będzie im łatwiej wskoczyć szybko do środka, gdyż kuweta dla kota to podstawa wyposażenia. W pierwszym rzucie wybrać należy żwirek mineralny, drobny, o strukturze najbardziej zbliżonej do piasku. Kota można wsadzić do kuwety, żeby ją powąchał i poznał. Następnie pozostaje czekać na rozwój wypadków.
Jeśli kot już za pierwszym razem skorzysta z kuwety, nowego opiekuna czeka niewiele pracy. Bezpośrednio po opuszczeniu kociej toalety może dać pupilowi koci smakołyk w nagrodę i porządnie go wygłaskać. Nie należy podawać jedzenia w kuwecie! Jeśli kot wysika się poza kuwetą, można delikatnie wsadzić go do niej, żeby nauczył się kojarzyć miejsce z konkretną czynnością. W tym samym celu można pozbierać odchody i wrzucić je do kuwety, jeśli kot wypróżnił się na podłogę. Czyli już co nieco wiemy jak nauczyć kota korzystać z kuwety.
Jakich zasad się trzymać?
Koty naprawdę szybko przyswajają lekcje korzystania z kociej ubikacji. Należy jedynie zastosować się do wymienionych porad. Co jeszcze będzie potrzebne? Przede wszystkim – cierpliwość. Tak jak nie krzyczy się na dzieci uczące się korzystać z ubikacji, tak samo nie krzyczy się na koty. W jednym i drugim przypadku może to wywołać niezamierzony skutek – strach przed załatwianiem potrzeb fizjologicznych i w rezultacie robienie tego ukradkiem, w kątach, łóżku i innych, całkowicie nieodpowiednich miejscach.
Innymi zasadami od których zależy, czy kot będzie korzystał z kuwety jest jej ustawienie. Nie może ona sąsiadować z kocimi miskami. Koty absolutnie nie będą sikać tam gdzie jedzą. Po drugie, kuweta musi znajdować się w zacisznym miejscu, gdzie nie krząta się zbyt wiele osób. Kolejna zasada to utrzymanie w niej czystości, która przekłąda się na ogólną pielęgnację kota. Odchody muszą być usuwane regularnie, raz na jakiś czas należy całość żwiru wymienić, a kuwetę wyszorować. Koty są czyściochami i buntują się przeciwko korzystaniu z brudnej „ubikacji”.
Kot sika na łóżko
Z większym problemem zmierzy się właściciel, którego kot dotychczas bezproblemowo korzystający z kuwety, nagle zaczyna sikać poza nią. Kiedy kot sika poza kuwetą, wybiera w tym celu różne miejsca -podłogę, dywan, a niejednokrotnie bardzo kłopotliwe do wyczyszczenia – na przykład łóżko. Taka sytuacja jest nie do zaakceptowania i oczywiście prowadzi do zadania podstawowego pytania – skąd taka zmiana?
Jak oduczyć kota sikania?
Aby znaleźć rozwiązanie trzeba przede wszystkim poszukać źródła zmiany zachowania u kota. Przyczyny można podzielić na trzy grupy – zmiany dotyczące kuwety, problemy zdrowotne oraz problemy emocjonalne.
Kuweta – czy coś się zmieniło?
Szukając przyczyn sikania poza kuwetą, opiekun przede wszystkim powinien odpowiedzieć sobie na trzy pytania.
- Czy nastąpiła zmiana ustawienia kuwety?
- Czy został zmieniony rodzaj żwirku?
- Czy kuweta jest regularnie oczyszczana?
Jeśli na którekolwiek z postawionych pytań opiekun odpowie twierdząco, powinien natychmiast wprowadzić stosowane zmiany. Najprawdopodobniej w niedługim czasie zachowanie kota ponownie się unormuje.
Przyczyny zdrowotne
Zdarza się jednak, że kot sika poza kuwetą z innych przyczyn. Należą do nich problemy zdrowotne, które mogą przyjmować postać zapalenia układu moczowego oraz chorób nerek. Dlatego jeśli problem z sikaniem kota nie mija, należy udać się do weterynarza. Zbada on kota, najprawdopodobniej zaleci pobranie próbki moczu i badania laboratoryjne, wykona USG. W każdym przypadku zachorowania ważne jest szybkie wdrożenie leczenia, dlatego w wizytą u specjalisty nie należy zwlekać.
Powody emocjonalne
Jeśli wykluczone zostaną wszystkie powyższe przyczyny, trzeba zastanowić się czy nie zaszły zmiany na poziomie organizacji życia rodziny. Może w mieszkaniu pojawiła się nowa osoba? A może przeciwnie – któryś z członków rodziny zniknął? Być może cała rodzina wyjechała na urlop pozostawiając kota pod opieką obcej osoby? Koty są zwierzętami bardzo wrażliwymi i silne przeżycia potrafią odreagowywać bardzo długo. Nie da się ukryć, że z tego typu przyczynami sikania poza kuwetą dość trudno jest sobie poradzić samodzielnie. W takim przypadku najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalisty, czyli kociego behawiorysty, który pomoże w odnalezieniu przyczyny kłopotów i udzieli wskazówek co do dalszego postępowania.