Ciąża u kota
Ciąża u kota nie jest wcale łatwa do zdiagnozowania i potrzeba dokładnie obserwować kota, aby mieć pewność, że jest w ciąży. Warto również tą kwestię skonsultować z lekarzem weterynarii, gdyż kotka w ciąży może potrzebować odpowiedniej opieki. Najczęściej jest tak, że kotka jest w ciąży w momencie kiedy mamy kota wychodzącego, jeśli oczywiście nie planowaliśmy wcześniej tej ciąży.
Ile kot chodzi w ciąży ?
Ile trwa ciąża u kota? Najczęściej ciąża u kota trwa od 52 do 74 dni, gdzie można wyliczyć z tego średnią wynoszącą około 66 dni. Wtedy nasza ciężarna kotka ma przed sobą bardzo specyficzny okres i w niejednym momencie należy jej pomagać, chociażby poprzez podawanie odpowiednio zbilansowanej diety. Ten czas jest bardzo ważny i trzeba oczywiście robić odpowiednie badania medyczne, aby monitorować stan ciąży naszego kota. Ciężarna kotka również może być czasami kapryśna, co również należy mieć na uwadze. Nie ma tu znaczenia rasa kota, gdyż każdy z nich przechodzi ciążę tak samo. Najczęściej jest tak, że przez okres pierwszych około 3-4 tygodni kotka nie daje żadnego znaku, że jest w ciąży. W takiej sytuacji bardzo łatwo możemy się pomylić co do kwestii planowania jej diety oraz życia codziennego. Mimo wszystko ciężarną kotkę należy również pielęgnować przez cały czas.
Objawy ciąży u kotki
Najważniejszym objawem, który pojawia się praktycznie w każdym przypadku jest zauważalny brak rui u kotki. Jeśli już zauważymy te symptomy to możemy być niemal pewni, że kotka jest w ciąży. Z pewnością po 2 – 3 miesiącach od zauważenia tych objawów pojawią się małe kocięta których może być kilka. Dość charakterystycznym objawem aktywnej ciąży u kota jest również zwiększony apetyt kota który może mieć charakter narastający. Warto również w takim przypadku trzymać zbilansowaną dietę np. BARF. Wygląd od zewnątrz jamy brzusznej naszej kotki z pewnością z czasem będzie się zmieniał i jak zauważymy stanie się on coraz bardziej okrągły. W środku rozwijają się małe kocięta które na pewno z dnia na dzień przybierają na masie oraz stają się bardziej ruchliwe.
Kiedy kotka może zajść w ciążę ?
Jeśli nasza kotka jest wysterylizowana to naturalną siłą rzeczy nie ma możliwości, aby zaszłą ona w ciążę. Jednak jeśli kotka nie miała takiego zabiegu to w każdym momencie może nastąpić ciąża u kota. W takim przypadku zwracajmy uwagę na to, czy nasz kot jest wychodzący i czy ewentualnie jesteśmy przygotowani na małe kotki które w niedługim czasie mogą biegać po naszym domu.
Badania medyczne i ciąża kota
Badania medyczne ciąży u kotki są bardzo ważne i należy je robić w odpowiednim czasie. W trakcie wizyty u weterynarza możemy przeprowadzić badanie USG jamy brzusznej kotki lub prześwietlenie RTG. W takim przypadku będziemy wiedzieli czy faktycznie kot jest w ciąży i ile płodów małych kociąt jest w środku. Takie badania medyczne również pozwalają nam oszacować żywotność kotów.
Opieka nad kotką w trakcie ciąży
Przede wszystkim musimy kotce zapewnić spokój oraz odpowiednią dietę. W trakcie ciąży kot nie może za bardzo się przemęczać oraz należy unikać niekontrolowanych wyjść naszego kota z domu. Poza tym zapewnienie właściwe diety aż do daty porodu również będzie wskazana. Jako, że ciąża kota trwa niedługo okres czasu to również w tym celu nie należy kota zbytnio przemęczać. Do daty porodu również powinniśmy wystrzegać się podawania medykamentów które mogą spowodować komplikacje i zagrozić ciążę.
Jak wygląda poród u kota ?
Jeśli już zbliża się czas porodu to koty bardzo często zaczynają wyszukiwać sobie jakiegoś neutralnego miejsca, gdzie mogą się okocić. Zazwyczaj kotka i tak wybierze sobie najbardziej dogodne miejsce gdzie będzie czuła się bezpiecznie. Dlatego nie należy specjalnie szykować jej legowiska wśród koców czy ręczników. Sama akcja porodowa jest dość trudna dla kota i trwa nawet kilkanaście godzin. Pierwsze kocięta mogą pojawić się po około 30 minutach od rozpoczęcia akcji porodowej. Najlepiej abyśmy w takim okresie nie przeszkadzali, gdyż koty bywają bardzo zdenerwowane oraz mogą wokalizować poprzez miauczenie swoje niezadowolenie. W oczekiwaniu na przyjście wszystkich kociąt należy przede wszystkim zachować spokój i na siłę nie pomagać. Kotka dokładnie wie co ma robić i jej małe kotki będą dla niej najlepszą nagrodą.