Czy koty mogą pić mleko

Czy koty mogą pić mleko

W naszej kulturze od zawsze widzimy koty pijące mleko. Czy jednak jest to najlepsze rozwiązanie dla naszych mruczków? Wielu opiekunów zastanawia się, czy koty mogą pić mleko i chociaż często zdania na ten temat są podzielone, weterynarze stanowczą je odradzają. Czym się kierują? Co można podawać pupilom w zamian?

button-mleko

Mleko bez laktozy dla kota

Czy koty mogą pić mleko? Jak się okazuje istnieją rodzaje mleka, które mogą być bezpieczne dla naszych mruczków.

Przykładem takim jest mleko bez laktozy dla kota. Z powodu braku laktozy, która jest głównym źródłem problemów trawiennych, jest ono w pełni bezpieczne dla naszych mruczków. Warto pamiętać, że posiada jednak kalorie – dlatego pite w nadmiarze może przyczyniać się do nadwagi zwierzęcia.

Na rynku znajdziemy też specjalne mleko dla kota, które zawiera w swoim składzie taurynę. To niezbędny składnik w kociej diecie, który odpowiada za stan kości oraz wzrok mruczka. Znajdziemy w nim również inne ważne składniki takie jak żelazo, biotynę oraz witaminy. Warto jednak pamiętać, że może ono posiadać minimalne ilości laktozy, dlatego należy najpierw sprawdzić, jaką reakcję wywołuje u kota.

Kolejnym przykładem mleka, które nie zawiera laktozy, ani kazeiny jest mleko kozie. Nie posiada jednak wielu cennych składników, a za to dużo kalorii, więc może być traktowane jedynie jako przysmak, a nie regularny składnik diet.

Zamiast mleka pupil zawsze powinien mieć dostęp do świeżej wody. Jeżeli jednak chcemy sprawić mu przyjemność, można poczęstować go naturalnym jogurtem, który posiada wiele minerałów oraz witamin, a co ważniejsze żywe kultury bakterii, które są pożyteczne również dla zwierząt.

button-mleko

Dlaczego koty nie mogą pić mleka ?

Nie ulega wątpliwości, że większość kotów uwielbia mleko. Jednak dlaczego koty nie mogą pić mleka?

Kociaki po urodzeniu karmione są mlekiem matki. W jej organizmie produkowany jest wtedy enzymy laktazy, które rozdzielają laktozę, czyli cukier zawarty w mleku. Dzięki temu maluchy żywiące się mlekiem mamy, nie mają żadnych problemów trawiennych oraz mogą się zdrowo rozwijać.

Jednak podczas intensywnego wzrostu kociakom należy podawać również inny pokarm. Przestawiają się wtedy one na żywienie stałą karmą, a ich mama przestaje produkować mleko oraz enzym laktazy. Wówczas krowie mleko, które jest bogatym źródłem laktazy, gdy zostaje spożyte przez kociaki nie jest już odpowiednio trawione, przyczyniając się do problemów trawiennych. Brak enzymu laktazy w mleku krowim sprawia, że organizm kota nie jest w stanie go w żaden sposób rozłożyć.

Czy koty mogą pić mleko? Odradza się podawanie większości kotom mleka, chociaż nie u wszystkich mruczków redukcja laktazy produkuje się w takim samym tempie. Warto też pamiętać, że mleko nie jest niezbędne do prawidłowego odżywania kotów, a przy tym posiada dużo kalorii – co w przypadku kotów niewychodzących może prowadzić do otyłości.

Natomiast specjalne mleko dla kota bez laktozy możne zostać wykorzystane w sytuacji, gdy mruczek niechętnie pije wodę – gdyż w ten sposób prowokuje się go do przyjmowania większej ilości płynów.

Możliwość komentowania została wyłączona.