Jak odróżnić kota od kotki

Jak odróżnić kota od kotki

Rozpoznanie płci u dorosłego kota nie jest trudne – kocury i kotki różnią się pod wieloma względami, na przykład ogólną budową ciała. A jak wygląda sprawa z małymi kotkami? Co ciekawe, nawet u kilkutygodniowych maluchów widoczna jest już znacząca różnica płci. Podpowiadamy jak odróżnić kota od kotki bez względu na rasę kota.

Jak rozpoznać płeć kota?

Jak rozpoznać płeć kota, gdy jest jeszcze mały? Kocięta zazwyczaj są do siebie bardzo podobne, przez co trudno jest na pierwszy rzut oka określić ich płeć. Więc jak odróżnić kota od kotki? Należy zajrzeć zwierzakowi pod ogon, aby zobaczyć jak ułożony jest jego układ płciowo-moczowy względem odbytu. Sposób ten pozwala określić płeć nawet u bardzo małych kociaków. Jakie różnice są zauważalne, w zależności od konkretnej płci?

U kotki układ moczowo-płciowy znajduje się blisko odbytu. Przywodzi on na myśl znak interpunkcyjny – średnik, który składa się z kropki oraz przecinka. Przyjęło się określać w ten sposób budowę kotki, ponieważ jej wejście do pochwy jest podłużone, przypominając właśnie przecinek.

Jeśli chodzi o małe kocurki, to mają one położony odbyt w znacznej odległości od ujścia układu płciowo-moczowego. U maluchów odległość ta może wynosić około 1,3 cm, a u dorosłych osobników do 2,5 cm. Pomiędzy tymi dwoma punktami znajdują się jądra, które najpierw widoczne są jako bardzo subtelna wypukłość, a z czasem jak kocur dorasta, znacząco się powiększają. Cały układ w przypadku męskich osobników również przywołuje na myśl znak interpunkcyjny, jakim jest dwukropek.

Określenie płci zwierzęcia, które dopiero się urodziło jest niemal niemożliwe – należy odczekać kilka godzin, gdyż świeżo urodzone kociaki mogą być nieco nabrzmiałe i zdeformowane. Niekiedy trzeba poczekać nawet kilka dni, aż różnice staną się bardziej widoczne – a i tak zdarzają się pomyłki. Sprawa wygląda nieco łatwiej, gdy w miocie jest kilka kociaków i możemy porównać ich budowę.

Kot czy kotka jak rozpoznać?

Kot czy kotka jak rozpoznać, gdy zwierzęta są już dorosłe? U kotów występuje dymorfizm płciowy, który widoczny jest w wyglądzie zewnętrznym. Co to oznacza?

Różnią się one wyglądem, umaszczeniem oraz często charakterem. Jak odróżnić kota od kotki? Osobniki płci męskiej są zazwyczaj większe oraz wyróżniają się masywniejszą budową ciała. Ich sylwetka może być bardziej umięśniona, a głowa oraz łapy osiągają pokaźniejsze rozmiary. Natomiast kotki są zwykle drobniejsze, mają mniejsze głowy oraz łapy. Warto jednak pamiętać, że zawsze mogą zdarzyć się wyjątki – niektóre rasy kotów są większe, a niektóre mniejsze.

Podpowiedzią, która pomoże nam poznać płeć kota jest również kolor jego futerka. Co ciekawe, umaszczenie sierści określone jest w genach i odpowiada poszczególnej płci.

Umaszczenie szylkretowe, czyli połączenie czarnych i rudych łatek jest związane z dziedziczeniem genu rudego koloru. Jest to gen dominujący, który znajduje się na chromosomie determinujący płeć żeńską. Podobnie wygląda sytuacja z umaszczeniem zwanym calico – czyli połączeniem czarnego, rudego oraz białego. Natomiast, gdy zobaczymy kota, który w całości jest rudy – możemy być niemal pewni, że będzie to kocur.

Jedna odpowiedź do “Jak odróżnić kota od kotki”

  1. […] sierści może również ulec zmianie w miarę dorastania. Oczywiście musimy również wiedzieć jak rozpoznać płeć kota, ponieważ to jest niezwykle […]