Jak nauczyć kota chodzenia na smyczy?
Nauka kota chodzenia na smyczy może stanowić nie lada wyzwanie. W przeciwieństwie do psów, koty są znacznie bardziej wrażliwe oraz cenią sobie wolność i swobodę. Oznacza to, że ciężej przekonać je do spacerów na smyczy, ponieważ nie przepadają za uczuciem nacisku, jaki pojawia się w momencie napięcia linki. Jak nauczyć chodzić kota na smyczy?
Jak nauczyć kota chodzić na smyczy? Kiedy zacząć naukę?
Im wcześniej zaczniemy naukę przyzwyczajania kota do szelek oraz smyczy, tym większa szansa na powodzenie całego przedsięwzięcia. Młode koty są bardziej ciekawe świata i szybciej uczą się nowych rzeczy, dlatego warto rozpocząć naukę już w pierwszych miesiącach życia. U zwierząt starszych, a tym bardziej kocich seniorów może być problem z przyzwyczajeniem do smyczy oraz stresem związanym ze zmianą otoczenia. Warto pamiętać również o tym, że nie każdy kot, nawet młody, będzie czuł się komfortowo podczas spacerów, dlatego zamiast przymuszać go do nauki powinniśmy pamiętać przede wszystkim o dobrostanie zwierzęcia.
Jak przyzwyczaić kota do smyczy? Pierwsze kroki
Nauka chodzenia na smyczy w przypadku kotów powinna przebiegać stopniowo. Zanim wyjdziemy z domu musimy mieć pewność, że kot potrafi komfortowo poruszać się w szelkach i nie czuje dyskomfortu związanego z napięciem smyczy.
Zaczynamy więc od założenia samych szelek dla kota w domu i zachęcenia kota do zabawy lub polowania na smakołyki. Tego typu sesje powtarzamy kilkakrotnie, aż zauważymy, że zwierzę czuje się komfortowo i potrafi się zrelaksować. Następny krok to podpięcie smyczy dla kota do szelek. Na początku staramy się utrzymać luźną smycz cały czas, a w późniejszych etapach nauki wprowadzamy normalną komunikację smyczą.
Jak nauczyć kota chodzenia na smyczy?
Pierwsze wyjście z domu planujemy dopiero wówczas, gdy kot potrafi się zrelaksować i nie ma żadnych problemów z akceptacją szelek oraz smyczy wewnątrz mieszkania. Pamiętajmy, że pierwszy kontakt ze światem zewnętrznym będzie dla kota dużym przeżyciem, dlatego warto wybrać czas oraz miejsce, gdzie panuje mniejszy ruch. Idealne będzie ciche ogrodzone podwórko lub ogród. Jeśli pupil nigdy wcześniej nie wychodził na zewnątrz, warto zabrać go na dwór w transporterze, jeszcze zanim zaczniemy wychodzić na smyczy. Dzięki temu będzie miał okazję poznać bodźce, z którymi nie miał wcześniej styczności, a pierwszy spacer na smyczy nie będzie dla niego tak dużym stresem.
Nie zmuszamy kota do spaceru, pozwalamy stać w miejscu i obserwować okolicę. Jeśli widzimy, że kot przytłoczony jest nadmiarem bodźców możemy wesprzeć go smakołykami lub zachęcaniem do zabawy.
Wyprowadzanie kota na smyczy – zasady
Wychodząc z kotem na smyczy powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad. To bardzo istotne, szczególnie na początku wspólnych spacerów, gdy kot dopiero oswaja się ze światem zewnętrznym.
Podczas wyjść lepiej unikać ruchliwych miejsc oraz bodźców, które mogą dodatkowo stresować naszego kota. Powinniśmy wybierać miejsca spokojne, rzadko uczęszczane przez ludzi oraz psy i inne koty, by nie narażać pupila na dodatkowe zagrożenie.
Pamiętajmy, że kot to nie pies i jego spacer wygląda całkiem inaczej. Koty częściej zatrzymują się i obserwują okolicę zamiast dreptać przy nodze, dlatego pozwólmy zwierzęciu dyktować tempo spaceru i nie przeszkadzajmy, gdy oddaje się obserwacji.