Trzecia powieka u kota – czy to powód do niepokoju?
Trzecia powieka u kota występuje zarówno wśród kotów, jak i większości ssaków oraz ptaków. Przez wiele lat trzecia powieka u kota traktowana była jako tajemnicza błonka o niewyjaśnionej funkcji. Na szczęście obecnie wiemy już na ten temat dostatecznie wiele, by określić dlaczego trzecia powieka jest kotu potrzebna i kiedy jej widoczność może świadczyć o nieprawidłowościach. Sprawdź!
Pamiętajmy o ciągłej higienie oczu naszych kotów. Doskonale do tego nadaje się preparat do przemywania okolic oczów.
Trzecia powieka – co to jest?
Czym jest trzecia powieka u kota? To nieprzezroczysta błonka, zwojenie spojówki umiejscowione w kącie oka od strony nosa. Trzecia powieka ogrywa bardzo ważną rolę, ponieważ odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie gałek ocznych, nawilża je produkując łzy, oczyszcza i chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Trzecia powieka u kota przez zdecydowaną większość czasu powinna być zupełnie niezauważalna. Błonka pokrywa gałkę oczną zdrowego zwierzęcia przede wszystkim w czasie snu.
Czym jest migotka?
Funkcja tej dodatkowej błony kojarzona jest z migawką, gdyż w przypadku zagrożenia trzecia powieka przysłania gałki oczne kota. Stąd jej nazwa zwyczajowa – migotka. Widoczność migotki może budzić niepokój. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której trzecia powieka przykrywa oko pupila również w ciągu dnia. Gdy zauważasz migotkę niepokojąco często koniecznie zasięgnij porady specjalisty! Jako wyjątek od tej reguły traktowane są koty o krótkim pyszczku, a więc chociażby koty brytyjskie lub perskie. Mimo to, również wśród Brytyjczyków i innych kotów z krótkim pyszczkiem migotka pojawia się głównie w czasie spoczynku – zwłaszcza gdy oko nie jest do końca domknięte, ani też otwarte. Ze względu na swą budowę, koty tych ras mają bowiem problemy z domykaniem powiek.
Migotka – trzecia powieka
Zbyt często widoczna migotka u kota może świadczyć o nieprawidłowościach. Jedną z najczęstszych przyczyn są wirusy, dlatego warto pamiętać o regularnych szczepieniach. Oprócz tego powodem może być zarobaczenie. Trzecia powieka może pojawiać się częściej w czasie infekcji, w stanach niedożywienia, osłabienia, w przypadku niedoboru witamin. Powód może być również trywialny, gdyż migotka pojawi się w wypadku zanieczyszczenia gałki ocznej ciałem obcym. Przyczyną może być również uraz rogówki bądź zapadnięcie gałki ocznej. W sytuacji braku przyczyn tego typu, nierzadko podejrzewa się również zaburzenia nerwowe. Jeśli kot często dostrzega w swym otoczeniu zagrożenie, równie często widoczna będzie migotka. Ze względu na osłabienie organizmu trzecia powieka może być u kotów widoczna również po zabiegach, np. po zabiegu sterylizacji. Nie sposób samodzielnie określić jednoznacznej przyczyny, dlatego zawsze pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza.
Błona na oku kota
Gdy błona na oku kota jest zanadto widoczna, nie powinno się podejmować w tym celu samodzielnych działań. Szczególnie negatywne w skutkach może być zastosowanie tak zwanych metod naturalnych. Zioła wykazują bowiem wiele właściwości, z których nie wszystkie są powszechnie znane. Co więcej, widoczna migotka może być objawem wielu wymienionych powyżej chorób, w leczeniu których pomocny jest tylko weterynarz. Błona na oku zauważalna jest chociażby wśród kotów przygarniętych z ulicy. Takiego kociaka należy niezwłocznie zanieść do weterynarza, gdzie z pewnością zostanie poddany oględzinom. W następnej kolejności zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie szczepień, odrobaczeń i wszelkich ustalonych przez weterynarza zabiegów. Gdy kot poczuje się lepiej, również trzecia powieka powinna się schować.
Trzecia powieka u kota jest czymś zupełnie naturalnym. Nie powinna być jednak zbyt często widoczna – może być to bowiem objaw nieprawidłowości zachodzących w organizmie. Często to właśnie widoczna migotka jest dla właściciela jedyną podpowiedzą, że może dziać się coś złego. Jeśli więc niepokoi Cię zbyt często widoczna błona na oku kota – odwiedź weterynarza.