Dlaczego mój kot miauczy?

kot miauczy

Twój kot często miauczy i zastanawiasz się dlaczego to robi? Kot miauczy z wielu różnych i często niejednoznacznych powodów. To nieodłączony element życia naszych futrzanych przyjaciół. Warto zrozumieć od czego zależą odgłosy przez nie wydawane, aby odpowiednio odczytywać wysyłane nam sygnały.

Miauczenie kota

Co oznacza miauczenie pupila? Łatwo znajdziesz przyczynę nadmiernej aktywności głosowej, gdy zauważysz puste miski kota. Nietrafiony strzał? Jeśli zwierzak ociera się o ciebie bez przerwy może pragnąć zwykłej atencji. Odrobina głaskania nie zabiera dużo czasu, a kot wróci do swoich zajęć. Niektóre z kociaków, szczególnie młodszych, proszą w ten sposób o zabawę. Jeśli zwierzak ciągle stoi pod drzwiami miaucząc, to oznacza, że jest samotny i nie chce spędzać czasu bez właściciela. Większość kotów uwielbia spać w łóżku razem z ludźmi, więc zabieranie im tej możliwości, może skutkować nocnym miauczeniem. Kocią mowę będziemy w stanie rozszyfrować bezbłędnie, gdy bliżej zapoznamy się ze swoim pupilem. Rozpoznawanie poszczególnych dźwięków wymaga skupienia się i dłuższej obserwacji, ale ostatecznie nie jest tak trudno połapać się w potrzebach kota. Zazwyczaj potrzebuje po prostu uwagi człowieka, pobawienia się lub domaga się kolejnej porcji jedzenia.

Odgłosy kota

Kot miauczy również ze względu na różne naturalne dolegliwości. Jeśli kotka jest niewysterylizowana, to bardzo prawdopodobne, że będzie bardzo głośno zachowywać się podczas rui. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego – lekarstwo stanowi sterylizacja. W innych przypadkach warto zgłosić się do lekarza weterynarii, aby przepisał leki, które zniwelują zachowanie kotki w trakcie okresu godowego. Kocury również mogą źle znosić brak sterylizacji, ponieważ w trakcie zwiększonego popędu płciowego bardzo chcą wyjść z domu i mogą donośnie miauczeć pod drzwiami.Jeśli pupil wciąż zachowuje się głośno po zabiegu sterylizacji, może się okazać, że operacja nie przebiegła, tak jak powinno lub zwierzak źle się po niej czuje albo taki jego urok.

Głos kota

Koty wydają z siebie różnego rodzaju głosy. Miauczenie zmienia się, zależnie do sytuacji w której znajduje się zwierzak. Standardowo, kot miauczy w podobnej tonacji, gdy o coś prosi. Ten proszący rodzaj miauczenia powinien być takim, który słyszymy najczęściej, więc łatwo go rozpoznać. Z kolei charakterystyczny miauk o wysokiej tonacji będzie oznaczać, że kot się czegoś bardzo przestraszył lub coś go boli. Gdy sytuacja z przeraźliwym miauczeniem powtarza się coraz częściej, najlepiej pójść do weterynarza, aby sprawdził czy pupil nie choruje na nic. Dodatkowo, naukowcy wykazali, że głos naszego podopiecznego w tonacji przypomina ludzkie dziecko, więc łatwiej mu ulegamy.

Kocie odgłosy

Niektóre rasy kotów mogą miauczeć zdecydowanie częściej niż inne, więc warto wziąć ten fakt pod uwagę przy wyborze nowe pupila. Głośniejsze rasy, to: syjamskie, tajskie, syberyjskie, orientalne i jawajskie. Oczywiście nie zawsze tak jest, wiele zależy także od charakteru danego kociaka. Niektóre futrzaki mogą miauczeć bez absolutnie żadnego powodu. Jednak, gdy kot miauczy, nie oznacza to niczego złego, więc nie wolno również próbować oduczyć  go miauczenia. To zupełnie naturalny sposób porozumiewania się z nami i innymi kotami. Nawet małe kociaki wykorzystują głośne miauczenie, jako informowanie o miejscu swojego położenia, aby mama mogła je odnaleźć, gdy wróci z polowania. Zwierzak pozbawiony możliwości komunikacji będzie zagubiony we własnym środowisku i bardzo przestraszony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *